Site Loader

Jeśli oświetlenie ma być funkcjonalne, niezbędne jest odpowiednie jego zaplanowanie. Na to jak można zaplanować wygląd oświetlenia wpływa między innymi konstrukcja pomieszczenia. Znaczenie ma typ pomieszczenia oraz jego powierzchnia użytkowa. Trzeba również brać pod uwagę, że oświetlenie sufitowe musi być dopasowane do wybranego w konkretnym pomieszczeniu stylu wnętrza.

Jak stworzyć ogólne oświetlenie?

Ogólne oświetlenie to lampy sufitowe. Decydować można się na:

  • żyrandole,
  • lampy wiszące.

Każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Żyrandole mogą być różnej wielkości, co wpływa na liczbę żarówek, które mogą być w nich umieszczane. Natomiast przy lampach sufitowych typu wiszące występują większe ograniczenia. Tego typu wyroby oświetleniowe są w stanie sprawdzić się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie chce się mieć wpływ na to, na jakiej wysokości znajduje się oświetlenie ogólne.

Oświetlenie do małego lub dużego pomieszczenia

Jeśli pomieszczenie jest małe, wówczas istnieje znacznie mniejsza potrzeba, aby oprócz ogólnego światła wykorzystywać dodatkowe elementy świetlne. Oczywiście wiele zależy od konstrukcji pomieszczenia. Jeśli w pomieszczeniu istnieją wnęki wówczas same lampy podsufitowe mogą nie doświetlić takich miejsc. Rozwiązaniem mogą być dodatkowe elementy świetlne, które zapewniają światło kierunkowe. Przy lampach podsufitowych można natomiast dobrze oświetlić przestrzeń długiego pomieszczenia o małej szerokości.

Przy oświetleniu sufitowym można stosować w małych pomieszczeniach lampy wiszące, które pozwalają w razie potrzeby doświetlić przestrzeń poprzez obniżenie lampy. Dobrze jest, gdy takie oświetlenie posiada również możliwość regulowania jego natężenia. Pozwala to modyfikować ilość światła w pomieszczeniu, co bywa przydatnym rozwiązaniem, choćby w sypialniach czy pokojach dziecięcych.

kreator