Site Loader

Drewno to materiał szczególny pod każdym względem – nie dość, że piękny, to jeszcze do tego wytrzymały, ponadczasowy i uniwersalny. Od lat wykorzystywane w branży meblarskiej powoli uczy się odnajdywać także w innych elementach wystroju wnętrz. Dowodem tego może być plafon drewno. Gdzie zatem ten nietypowy model oświetlenia mógłby się odnaleźć? W jakie aranżacje wkomponują się oprawy dekorowane prawdziwym drewnem?

Pomysł nr 1 – aranżacja w stylu minimalistycznym

A jeszcze lepiej, gdy w tej aranżacji minimalizm będzie łączony ze stylem skandynawskim, w którym drewno bardzo często gra pierwsze skrzypce i wybija się na pierwszy plan – przed innymi tworzywami. W takich projektach dominują naturalne materiały oraz jasne barwy. Kolory mogą pochodzić z palet bieli, beżu, szarości bądź błękitu. Wnętrza minimalistyczne i skandynawskie mają być lub przynajmniej sprawiać wrażenie dużych i przestronnych. Światło ma uderzać z każdego ich zakątka, dlatego ogólny system oświetleniowy musi zostać bardzo dobrze przemyślany. W przypadku takiego wnętrza jeden plafon z drewna na pewno nie okaże się wystarczający. Lepiej zastosować przynajmniej ze dwie lub trzy identyczne lampy i rozmieścić je równomiernie, ustawiając je tak, by zachować między nimi tę samą odległość.

Pomysł nr 2 – aranżacja w stylu industrialnym

Czyli coś mocnego, odważnego i surowego, przywodzącego na myśl stylistykę starodawnych fabryk przemysłowych, głównie tych zlokalizowanych w USA i powstałych jeszcze przed latami pięćdziesiątymi XX wieku. Współczesne aranżacje industrialne są oczywiście nieco unowocześnione. Podstawę stanowią dla nich ściany wypełnione cegłą, jednolite białe ściany i meble w ciemnych chłodnych odcieniach, jednakże w tych bardzo surowych projektach zawsze znajdzie się miejsce na ciekawsze dodatki. W roli głównej dekoracji industrialnych wnętrz bardzo często występują właśnie lampy. Plafony drewno nawiązują do innych drewnianych elementów, a przy okazji pomagają przełamać chłód bijący od pozostałych części wyposażenia.

Pomysł nr 3 – aranżacja w stylu rustykalnym

Ostatnia już architektoniczna propozycja jest niemalże przeciwieństwem stylu industrialnego. Stylistyka rustykalna z założenia ma być ciepła i przyjemna w odbiorze. Ma wprowadzać do wnętrz klimat domowego ogniska i sprawiać, by w tych wnętrzach chciało się przebywać. Odpowiednią atmosferę budują w niej jasne brązowe barwy, naturalne materiały, żywe kwiaty oraz liczne dekoracje. Plafon drewno łączy w sobie przynajmniej kilka elementów ważnych dla stylu rustykalnego, a to oznacza, że w tym stylu musi dobrze się odnaleźć.

kreator