Site Loader

Dekorując mieszkanie, największą wagę przykłada się do mebli i dodatków, ale nie każdy zwraca uwagę na dobór oświetlenia. Część ludzi w ogóle się nad tym nie zastanawia i ogranicza się jedynie do zakupu lamp. Nie jest to dobra praktyka, ponieważ światło potrafi odmienić pomieszczenie, pozwala wyeksponować konkretne fragmenty i daje ogromne możliwości aranżacyjne.

Czym się kierować przy wyborze oświetlenia?

Oprawa stropowa może być różnego rodzaju i należy się zastanowić jakie, względem jej, są oczekiwania. Trzeba wziąć pod uwagę pomieszczenie, w którym będzie instalowane oświetlenie, ponieważ salon czy jadalnia wymaga innej oprawy niż sypialnia, łazienka lub pokój dziecka. Jeszcze inne kryteria należy przyjąć w przypadku pomieszczeń biurowych.

Najpopularniejsze oprawy stropowe

W ostatnich latach bardzo popularne stały się sufity podwieszane i można się z nimi spotkać nie tylko w mieszkaniach, ale także w budynkach publicznych. Taki sufit ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że daje ogromne możliwości dekoracyjne. Na rynku są różne rodzaje oświetlenia, które wpiszą się w każdy styl, a do tego są praktyczne.

Oświetlenie LED-owe jest najchętniej montowane. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że pobiera mało energii elektrycznej, jest wydajne, a to znajduje odbicie w rachunkach za prąd. Warto też podkreślić fakt, że żarówki LED-owe emitują światło, bardzo zbliżone do naturalnego. Jeśli chodzi o montaż, jest on niesamowicie łatwy.

Oprawy stropowe natynkowe i podtynkowe

Oprawa stropowa natynkowa jest idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń każdego rodzaju: od salonu po łazienkę. Cechuje się ona dużą uniwersalnością i łatwością montażu. W sklepach można znaleźć oprawy stropowe dekoracyjne, które można zastosować do zainstalowania na meblach, np. kuchennych. Nieco trudniej jest zamontować oprawę podtynkową, ponieważ należy ją umieścić w powierzchni sufitu. Warto jednak zadać sobie ten trud, dlatego że takie oświetlenie ładnie się prezentuje, a przy tym zajmuje niewiele miejsca.

Podsumowując temat, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka oprawa będzie najlepsza. Wszystkie mają swoje zalety, a wybór powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Na rynku są dostępne rozwiązania w bardzo niskich cenach, ale nie zaleca się ich zakupu. W przypadku taśm LED-owych zdecydowanie lepiej jest zainwestować w oświetlenie nieco więcej, ponieważ te najtańsze często się psują. Dobrej jakości oprawa stropowa nie będzie wymagała szybkiej wymiany i posłuży przez długi czas.

kreator